Ozbiljnu prijetnju BiH penzionerima ali i novom penzionom sistemu mogli bi predstavljati novi penzioneri koji dolaze iz sektora vlasti i religije. Naime objema kategorijama je obećana a za neke i usvojena zakonska zadaća isplaćivanja basnoslovno visokih penzija. Ono što se pouzdano zna jeste da će penzije za BiH poslanike biti veće od poslanićkih u Europskom parlamentu.
Zna se i da su BiH parlamentarci nadglasali jedni druge te su našli načina da u djelo provedu pomenuti zakon. Narod kao narod naravno niti je šta znao, niti je šta mogao. Narod je ostao zabezeknut, zgrožen i uplašen. Mediji su im pored šture informacije o izglasavanju zakona ponudili lijepe slike društveno korisnih aktivnosti funkcionera poput otkrivanja spomen ploča do najrazličitijih humanitarnih dijela.
Lijep gest bio je i letak mladih SDP-a, takozvana dodjela zlatne lopate svima onima koji su izglasali pomenuti zakon. Na letku Naravno nije bilo lijepog lica lidera stranke, jer je on naravno bio protiv takvog zakona. Na žalost zakon je stupio na snagu te će 6.000 KM biti sasvim dovoljno za život bunio se neko protiv toga ili ne.
Bivši ministar Sulejman Garib, šef stručnog tima za reformu PIO sistema je uz smješak objasnio novi sistem penzionog osiguranja na tri stepena te zaobišao pitanje i osvrt na visoke penzije BiH parlamentaraca i vjerskih lica, za koje se bore svi ponaosob, naravno u zavisnosti od vjerske tj. nacionalne pripadnosti.
Kao što to obično treba biti u našoj maloj zemlji, uvijek se nađe izgovor. Do njega se naravno i došlo kada se osvrne na pravu svrhu zakona. Naime ne radi se o pukim povlasticama za parlamentarce. Radi se o jedinstvenom načinu rješavanja pitanja plata u državnim institucijama. Zaista je teško i pomisliti da neki sitni a jako stručni činovnik države nam BiH ima manju platu od predsjednika ili obratno. Ono što je teško razumljivo jeste uklapanje takvog koncepta u ionako jako labilan penzioni sistem kao i same finansijske slike zemlje i njenih građana koji još uvijek pune budžet.
Ono što se može provjeriti jeste da su osnovne plate europskih poznatih biznismena i menađera znatno veće od plata državnih službenika, ali i državnih lidera u zemljama članicama europske unije. Na ime plate državni službenici ali i visoki zvaničnici država primaju 15 % od plate visoko rangiranih direktora velikih kompanija u EU
Malo je sporno što se i oko tako niskih plata u pojedinim a posebno novim članicama EU vode žestoke rasprave. Ali naši parlamentarci europu prate u stipu i utrkuju se kada će zemlju i nas uvesti u toliko željenu Europsku uniju, barem sagledamo li njihove platne liste. Može ih zabrinuti činjenica da bi se od iduće godine trebala usuglasiti plata u svim zemljama EU ali mi svakako niti možemo niti želimo uskoro u EU te ih ni ta bolna činjenica neće baš prepasti.
Na polju uspješnih i aktivnih političara i direktora mi u BiH imamo isti nivo jer dok su jedni direktori oni u isto vrijeme moraju biti i parlamentarci, dok su drugi parlamentarci oni moraju biti i direktori. Na žalost dolazimo na kraju da svi pripadaju krugu poslušnika s kojim se kao s lutkama na koncu poigravaju stranački lideri.
Narod „šuti i trpi“ i ibreti se dok mu konačno ne dođe do guše, kroz koju mu sistematski svakodnevno kao ambulatnom kašikom guraju mrvice i vodu samo da bi preživjeli.