Dzemper

Dzemper je dio odjece o kojem nikada ne razmisljamo , samo ga nehotice navucemo na sebe i pustimo da nas grije. Neki dzemperi tu svoju funkciju obavljaju prmarno i skoro uvijek ih nosimo , neki su nam pak toliko prirasli srcu da ih danima ne skidamao jer nas lijepo golicaju cekinje vune koja nije obradzena s unutrasanje strane. Ipak zivimo u vremenu kada se sve vise nosi sinteticka roba. Tople stvari nas besprjekorno griju danima i kada se svlacimo proizvode staticki elektricitet te nam tako i popravljaju nam frizuru. Sto se tice samog odjevnog predmeta dzempera, on moze biti satkan od najfinih kasmirskih vlakana ili pak ciste runske vune koju su toliko reklamirali u vremenu dok smo bili mladzi, ili jednostavno moze biti mjesavina vune i sintetike sto i jeste najcesci slucaj danasnjice. Tokom istorije pravili su se razni dzemperi ali od ciste vune , dzemperi na preklop , dzemperi sa kratkim , dugim rukavima ili bez rulava , sve su to bile modifikacije proizvoda koji se koristio za ocuvanje topline pretezno „oko krsta“ sto bi nasi star ljudi znali reci.
Balkanska plemena tj seljaci od kojih svi poticemo , a koji su bili stocari , ili pak ovacari , i prvodili vrijeme cuvajuci „nase“ obicne bosanske ovcice po vrletima bosanskih planina su uvidjeli primarnu funkciju dzempera kao toplog odjevnog predmeta. Ti i takvi dzemperi su ili pravljeni od ciste vune , pretezno bijele boje i sa gusto nabijenim tkanjem , u to vrijeme , nasi predci nisu poznavali pamucne podkosulje ili majce pa su iste nosili na golom tijelu. To je u velikoj mjeri poboljsavalo kvalitet zivota. Dzemper od ciste vune je visestruko efikasan, u hladnim planinskim uslovima.Cekinje vune pri pokretu tijela prave trenje, te poboljsavaju cirkulaciju i samim tim pridonose toploti tjela. Nasi predci svoje dzempere u vecini slucajeva nisu skidali u zimskim uslovima danima. Necemo sada obracati paznju na miris po kojem su se prepoznavali poslije 20tak dana nosenja istog , nego na pozitivnu funkciju dzempera koji je jednostavno unistavao buhe i vasi koje su se zadrzavale na tijelu naseg ovacara. Cekinje vune ne samo da pridonose cirkulaciji dakle, nego i unistavanju buha i vasi na tjelima onih koji dzemper nose 20 i vise dana bez prestanka. Uz nosenje cistog prirodnog dzempera znaci mozemo pomalo zaudarati ali cemo se u isto vrijeme osjecati zdravo – seljacki , a i cisto jer nema mogucnosti zadrzavanja bilo kakvih bakcila na nasim tijelima makar iznad pojasa pa sve do vrata. Ali to i jeste relativno mala zaštićena zona. Uz takav dzemper i zdrav ovciji sir blejanje ovaca i miris ovcije balege mogli bi dozivjeti fantasticnih 100 godina , samo da nije Vuka. E pa vuk ta strasna zvjer koja se krije u nasim sumama ne samo da je predstavljala stalnu prijetnju nasim ovcarima nego je jednostavno i ubijala izvor prihoda , mesa pa i vune , ali dzemper i tu ima zastitnu funkcju. Dok ovce imaju specifican zivotinjski vonj, i tako privlace zvijer, covjek koji nosi dzemper jako dugo proprima isti taj , zivotinjski vonj , bolje reći zvjerski, i samim tim približivši se zvjeri koja se sprema za napad , posjeduje i bez oruzija opremu koja ce istu otjerati glavom bez obzira za vrlo kratko vrijeme.
Nazalost takve funkcije dzempera su davno zaboravljene, dzemperi su danas samo odjevni predmeti koji sve manje obavlaju svoju funkciju osiguranja toplote. Dzemper je postao dizajnerski i modni objekt. Na njima trebamo prepoznati marku, D&G, Kappa, Rašica, Almira… i koje sve ne da bi ih kupili i da bi se svidjeli nasem image-u. Dzemperi su išarani razlicitim linijama , i na njima možemo prepoznati najrzalićitije boje koje nikada necemo susresti u prirodi. Bijeli , pa ponekad i svjetlo sivi dzemper je zauvjek zaboravljen. Jednostavnost je zauvijek isćezla. Možda nismo do sada nikada mislili o tome ali dzemper je u stara vremena imao i ulogu kamuflaže, ćovjek, branilac stada , se tada mogao jako brzo uklopiti u stado koje je štitio i bio mu predvodnik. Možda se funkcija nije znatno promjenila, samo se stado promjenilo. Sada je covjek ovca, a stado predvodi neki novi vuk. On ga predvodi i namece norme nosenja najrazlicitijih dzempera na kojima umjesto zvona stoji natpis po kojem prepoznajemo i sebe i druge koji nose isto.

Dok konacno ne razlucimo sta je ustvari dzemper, odjevni predmet, lijek, sredstvo za borbu sa zvjerima, sredstvo za kamuflazu, modni ili dizajnerski trik, ili hemijsko oruzije, moramo naznaciti samo jedno, bili kašmirski, sinteticki, vuneni, bilo koje boje, perite ih u mlakoj vodi svakih 7 dana i mjenjajte ih da se nebiste vratili korjenima stocara i vjecitih lovaca od kojih i sami poticete.

Do tada na pitanje Sta je dzemper?

Odgovarajte frazom :

„To je dio odjece koji djete oblaci kada je hladno njegovoj majci!“

ka5an

1 komentar

Komentariši